Blog

Kdo je vaše cílová skupina? Tipy, jak stanovit správnou cílovou skupinu pro vaše online kampaně

Prvním krokem při přípravě reklamní kampaně je definování vytyčených cílů a cílové skupiny, to už jsme si řekli, ale co to přesně znamená? Odpovězte si na následující otázky: Kdo jsou moji zákazníci? Koho chci kampaní oslovit? To vše je potřeba znát, než se pustíte do dalších kroků a výběru vhodných médií. Pojďme se společně podívat na to, proč je tak důležité poznat vaše zákazníky a jak stanovit tu správnou cílovou skupinu

 

Jak stanovit cílovou skupinu

Kdo je cílová skupina – proč je tak důležitá?

Cílová skupina je konkrétní skupina lidí, kterou se firma nebo organizace snaží oslovit svými produkty, službami nebo marketingovými kampaněmi. Tato skupina je definována na základě různých charakteristik, jako jsou demografické údaje, psychografické faktory, geografické umístění a chování spotřebitelů. Cílem je co nejpřesněji identifikovat potenciální zákazníky, kteří mají největší pravděpodobnost zájmu o vaši nabídku.

Stanovením cílové skupiny získáte přehled o tom, kdo jsou vaši zákazníci, které chcete reklamou oslovit. Pokud nevíte, komu zboží prodáváte a kdo by mohli být vaši zákazníci, bude tvorba kampaní velice obtížná. Proč utrácet peníze za kampaň, která nepřinese žádný užitek, protože neosloví potenciální zákazníky, kteří by o vaše zboží či služby projevili zájem? To je ztráta času i peněz. 

Výhodou kampaní přesně zacílených na vaši cílovou skupinu je…

1. Efektivita

Zaměřením kampaní na konkrétní cílovou skupinu zvýšíte efektivitu kampaní a snížíte náklady.

2. Lepší komunikace

Můžete komunikovat jazykem, kterému vaši zákazníci rozumí. Jinak budete komunikovat s teenagery, jinak s lidmi středního a vyššího věku.

3. Personalizace

Personalizované kampaně mají vyšší šanci na úspěch. Vytvářejte obsah, který bude pro vaši cílovou skupinu zajímavý.

4. Větší konkurenceschopnost

Díky přesnému zacílení můžete být o krok napřed před konkurencí, která vám šlape na paty. 

Jak stanovit cílovou skupinu – kdo jsou naši zákazníci?

Stanovení cílové skupiny je klíčový krok, který vyžaduje pečlivou analýzu a výzkum. Prvním krokem je shromáždění relevantních dat o vašich stávajících zákaznících – kdo jsou, jaké mají demografické a psychografické charakteristiky, a jak se chovají při nákupu. To může zahrnovat analýzu prodejních dat, dotazníky a průzkumy, analýzu návštěvnosti webu nebo sociálních médií. Dalším krokem je segmentace trhu, tedy rozdělení celkového trhu na menší homogenní skupiny zákazníků, které mají podobné potřeby a charakteristiky. Po identifikaci těchto segmentů můžete vytvořit detailní profily (tzv. buyer personas) reprezentující typické zástupce každého segmentu. Tyto profily vám pomohou lépe porozumět motivacím, potřebám a přáním vašich zákazníků a umožní vám efektivněji přizpůsobit vaši nabídku a marketingové strategie.

Cílovou skupinu je důležité definovat s rozmyslem a nestřílet od boku. Jít cestou pokus – omyl se nevyplácí. Nejen, že utratíte peníze za kampaně, které vám nepřivedou nové zákazníky, můžete přijít také o ty stávající, které vám přetáhne konkurence s důmyslnější marketingovou strategií. 

Jak definovat cílovou skupinu?

Při definování cílové skupiny je klíčové zohlednit několik aspektů, které vám umožní co nejpřesněji identifikovat a pochopit vaše potenciální zákazníky. Tímto způsobem můžete přizpůsobit své marketingové strategie tak, aby efektivně oslovily ty správné lidi. 

Demografické faktory: Ty zahrnují věk, pohlaví, vzdělání, příjem, rodinný stav a povolání. Například, pokud prodáváte luxusní hodinky, vaše cílová skupina může být lidé ve věku 30-50 let, s vysokým příjmem a zájmem o módu.

Geografické faktory: Místo bydliště, region, město či země, kde vaše cílová skupina žije. Pokud prodáváte zimní sportovní vybavení, zaměříte se pravděpodobně na oblasti s chladným klimatem a blízkostí hor.

Psychografické faktory: Životní styl, zájmy, hodnoty a osobnostní rysy. Prodejce ekologických výrobků se může zaměřit na zákazníky, kteří si cení udržitelnosti a ekologie.

Behaviorální faktory: Nákupní zvyky, loajalita k značce, způsob využívání produktu. Například, online kurz programování bude pravděpodobně cílit na mladé dospělé ve věku 18-35 let, kteří mají zájem o kariéru v IT.

Nebuďte v džungli online marketingu sami

Máte obavu, že utratíte peníze za kampaně, které nebudou fungovat a nepřinesou vám užitek? Nebo nemáte dostatek času na přípravu a testování kampaní? Nastavit kampaně, které vám přivedou nové zákazníky, může být pořádný oříšek. Obzvlášť, pokud s marketingem a nastavováním kampaní nemáte zkušenosti. Připravit se musíte také na to, že úspěšnou marketingovou strategii nevytvoříte přes noc. Zabere to spoustu času a energie, který možná potřebujete investovat do svého podnikání.


Neztrácejte vzácný čas ani finance. Postaráme se o kompletní marketingové služby – od webových stránek či e-shopu na míru přes online marketing až po kompletní návrh firemní identity. Máme přes 20 let zkušeností v marketingu a hlavu plnou nápadů. Napište nám a domluvte si nezávaznou schůzku u šálku dobré kávy. Rádi vám poradíme, jak váš produkt či službu přiblížit vašim zákazníkům i jak prorazit v dravé konkurenci. 

 

Jak najít svou cílovou skupinu

Jak najít cílovou skupinu?

Stanovit správnou cílovou skupinu je zásadní pro efektivní marketingovou strategii a úspěch vašeho podnikání. 

1. Analýza produktu/služby:

Pokud uvádíte nový produkt či službu na trh, zjistěte odpovědi na tyto otázky:

2. Zkoumání stávajících zákazníků:

3. Proveďte průzkum trhu

A pokud uvádíte nový produkt či službu na trh, nebo potřebujete definovat cílovou skupinu, zjistěte odpovědi na tyto otázky:

K průzkumu trhu můžete využít také sociální sítě, nebo služby marketingové agentury

4. Segmentujte

Cílová skupina může být úzká (například ženy 25-40 let, které pečují o děti do 3 let) nebo široká (například muži a ženy od 30 do 65 let se zájmem o zdraví a zdravý životní styl). Pokud je vaše cílová skupina široká, rozdělte vaše publikum na menší skupiny.

Zaměřením na užší cílové skupiny můžete snížit náklady kampaní a zvýšit návratnost investic. Lépe také vytvoříte kampaně, které budou odpovídat zájmům a potřebám vašich zákazníků. Vytvořit si můžete několik person, kterým poté přizpůsobíte podobu, jazyk i rozpočet kampaní.

5. Vytvořte persony

Na základě segmentace vytvořte fiktivní osobu vašeho zákazníka, na kterého budete cílit kampaně. Jak najít správnou cílovou skupinu? Zjistěte, kde bydlí, jaké má zájmy, zaměstnání a vzdělání. Je to muž či žena a kolik má let? Co aktuálně řeší a hlavně jak jemu či jí můžete pomoci? Pokud je okruh vašich zákazníků široký, můžete vytvořit několik person různého věku a pohlaví. 

Pokud byste prodávali doplňky stravy pro fitness, může vaše persona vypadat takto: Jan, muž, 30 let, bydliště Praha, account manager, 3× týdně cvičí v posilovně, řeší, jak by mohl nejrychleji nabrat svalovou hmotu.

TIP: Persony vymyslete tak detailně, jak jen budete potřebovat, abyste přišli na to, jaké problémy vaše cílová skupina může řešit. Kolik Jan vydělává peněz? Má manželku a děti? Jaká je jeho denní rutina? 

6. Používejte analytické nástroje

Pokud máte data z analytických nástrojů, jako je například Facebook Insights, Google Analytics nebo nástroje pro správu e-mailových kampaní, na každý pád je využijte. Pokud tyto nástroje ještě nepoužíváte, právě teď je ideální příležitost, kdy začít.

Analytické nástroje vám poskytnou cenná data, kdo nejčastěji navštěvuje vaše webové stránky, prozradí vám demografické údaje vašich zákazníků a prozradí také, které kampaně jsou nejúspěšnější.

CHCI ROZJET MARKETING

 

Naše reference

Co o nás říkají naši klienti?

Spolupracujeme s MARFem od roku 2012 a jejich profesionalita, rychlost a nápady byly opět potvrzeny při našem nejnovějším projektu – autoškoly. Nechtěli jsme autoškolu tuctovou, ale jasnou značku se vším všudy! Začali jsme od základů, od rychlých operativních konzultací, některé probíhaly mailem, jiné osobně, až jsme vypracovali firemní identitu – jasné, dobře čitelné a zapamatovatelné logo, webové stránky, polepy vozidel a další reklamní služby, jaké si jen dokážeme představit. ZA NÁS SUPER VÝSLEDEK!!! ...bo nemáme rádi čučkaření...

Ing. et Ing. Karel BLECHA, MOA
Jednatel

Velmi dlouho jsme hledali firmu se skutečně dobrými grafiky. Bylo to pro nás zásadní, protože jsme chtěli vytvořit firemní identitu. Nejen že se to MARFU povedlo, zcela to předčilo naše očekávání. Polepy vozů, trolejbusu, bannery, letáky nebo návrhy na billboardy, vše vždy přípraví profesionálně a v krátkém čase. Určitě doporučuji všem, kteří hledají kvalitu a spolupráci se skvělými lidmi.

Mgr. Vlasta Schreierová
Jednatelka ADIV, spol. s r.o.

Pamatuji si na první schůzku s panem Fujcikem, kde jsem mu představil neznámou zatím neexistující akci Rainbow Run, psal se únor roku 2015 a jediné co jsme v té době měli, bylo datum, místo a název akce. Takže náš požadavek byl: „Vymyslet logo, vytvořit web, který měl specifický registrační systém, billboardy, motiv na trička, plakáty a celková identita Rainbow Run. A to vše do třech týdnů, protože v květnu se už mělo běžet.

Společnost MARF splnila všechny mé požadavky na jedničku – rychlý přístup produkčních, skvělá grafická práce a náročný web. Další roky se naše spolupráce rozšířila i do dalších oblastí marketingové činnosti. Děkujeme za profesionální přístup, důvěru v začátcích.

Roman Fučík
Ředitel Rainbow Run

MARF je pro nás synonymem pro oslavy 25. výročí vzniku společnosti PHARMOS, a.s. Díky kompletnímu zastřešení odborné části i večerního programu „Marfem“ jsme měli pozitivní zpětnou vazbu od téměř 300 zúčastněných hostů. Proaktivní přístup, organizace, kreativita a pozitivní odezva na naše změny v harmonogramu (a že jich nebylo málo) je to, co společnost charakterizuje. Při příštích oslavách bude MARF naší volbou č. 1.

Ing. Pavla Šústalová
Referent marketingu PHARMOS, a.s.

S firmou MARF máme dlouholeté zkušenosti. A to, že jsou dlouholeté, je známkou toho, že jsme spokojeni.

Oceňujeme, že naše požadavky, ať už se týkají programování webové prezentace nebo grafiky všeobecně, zpracovávají rychle a pečlivě, vždy podle zadání. Taktéž konzultace z oboru e-marketingu a internetového působení naší firmy patří jistě k přínosným.

Spolupráci s touto firmou vřele doporučujeme.

Kamil Toman
Technický manažer Dexon.cz

Spolupráce naší firmy s marketingovou agenturou MARF představuje klíčový prvek naší strategie marketingu a růstu. Po téměř dvouleté spolupráci můžeme s jistotou říci, že tato spolupráce přináší významné výhody a příležitosti pro naši firmu a značku ASB. Klíčovým faktorem je kvalita jejich práce. Od grafického designu přes obsahový marketing až po sociální média, agentura dodává materiály a kampaně vysoce profesionální úrovně, které oslovují naši cílovou skupinu a přinášejí vynikající výsledky. Jejich tým odborníků je dobře obeznámen s nejnovějšími trendy a technikami v oblasti marketingu, což nám umožňuje vytvářet strategie a kampaně na nejvyšší úrovni. Komunikace s týmem agentury je efektivní a transparentní. Jsou vždy ochotni naslouchat našim nápadům a zpětné vazbě, zároveň však přichází s vlastními inovativními nápady a řešeními. Celkově jsme s dosavadní spoluprací s marketingovou agenturou MARF spokojeni. Jejich profesionalita, kreativita a ochota naslouchat našim potřebám nám poskytují jistotu, že jsme s partnerem, na kterého se můžeme spolehnout, a těšíme se na budoucí spolupráci.

Ing. Jiří Grulich
Jednatel společnosti

Profesionální přístup, rychlé a spolehlivé jednání a skvěle odvedená práce. To je MARF. Se společností spolupracujeme prakticky od jejího založení, po celou dobu této dlouhodobé spolupráce nám vždy vyšli maximálně vstříc. Při změně loga naší společnosti a s tím spojené změně polepu aut byla společnost MARF jasná volba. Do budoucna se na společnost MARF rádi a bez váhání určitě obrátíme. Díky jejich osobnímu a profesionálnímu přístupu a kvalitnímu zpracování zakázky můžeme spolupráci s MARF všem doporučit.

Michal Štěpánek
Jednatel TISKÁRNA GRAFICO s.r.o.

S reklamní agenturou MARF spolupracuje náš úřad již delší dobu. S úrovní všech služeb jsme velice spokojeni. Oceňujeme především rychlost a zároveň kvalitu zpracování zakázek. Dále si ceníme  zejména individuálního přístupu, velmi dobré komunikace, spolehlivosti a pečlivosti. Za Úřad městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky můžeme spolupráci vřele doporučit.

Martina Gavendová
Referent kultury a prezentace městského obvodu Ostrava – Mariánské Hory a Hulváky

Děkujeme za mnoholetý nadstandartní, trpělivý a pečující přístup k realizaci našich mnohy velmi specifických požadavků. Kvalita výsledků naší spolupráce je vždy na vysoké úrovni. Vážíme si profesionality a vstřícného přístupu všech pracovníků agentury MARF.

PhDr. Lucie Paprsteinová
Vedoucí Intervenčního centra Bílý kruh bezpečí, z.s.

Se společností MARF spolupracujeme již řadu let a po celou dobu jsme s jejich prací spokojeni co se týče rychlosti, ochoty i kvality. Na společnosti si nejvíce cením jejich osobního přístupu k zákazníkovi, jejich umění naslouchat a vycházet vstříc. Velmi si naší spolupráce vážím a myslím, že kdyby bylo více takových firem, naše životy by byly veselejší. 

Ing. Kateřina Huráková
obchodní asistent, Control spol. s r.o.

Se společností MARF spolupracujeme ve věci reklamních materiálů, billboardových ploch, grafiky a polepů automobilů více než 10 let. Za celou dobu vše funguje bezvadně, zaměstnanci jsou vždy ochotní a komunikativní a vše díky tomu běží skvěle. Jsme rádi, že máme takového obchodního partnera, protože nic není problém.

Přejeme mnoho stejně spokojených zákazníku jako je společnost RPS Czech.

Petr Syslo
Jednatel RPS Czech, s.r.o.

Spolupráce se společností MARF byla vždy tzv. na jedničku, tzn. výborná. Společnost vždy dodala požadované služby a výrobky v plném rozsahu a v požadovaných termínech. V případě řešení složitějších zadání ze strany zákazníka dokázala přispět svými náměty a kreativitou k naplnění našich představ. Její zaměstnanci byli vždy ochotní, trpěliví a spolehliví.

Ing. Petr Hodek, MBA
Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Teplárenská, a. s.

Velmi si ceníme naší dlouhodobé spolupráce s firmou Marf, která nám vytvořila interní software, který urychlil a zefektivnil naší práci, přesně tak jak jsme si představovali. Veškeré naše náměty dokážou a dokázali vždy perfektně zpracovat a převést do reality. Na jedničku funguji také polepy aut a veškeré reklamní předměty/aktivity, a to včetně návrhu! Děkujeme Marfu, ze se vždy snaží vystihnout styl a ducha naši firmy tak jak si přejeme. Díky vám je naše firma úspěšnější!

Adam Gajdoš
PODLAHY Gajdoš s. r. o.

Grafickou firmu MARF s. r. o. jsme oslovili na doporučení od zákazníka, který si společnost vychvaloval. A opravdu kladné reference, které jsme slyšeli, byly opodstatněné. Ochota, vstřícnost, profesionalita, příjemné prostředí, loajální zaměstnanci, časová flexibilita a mnohé další. Po dobu naší spolupráce s firmou MARF s. r. o. byly všechny provedené grafické návrhy, polepy, zhotovené výrobky vždy přesně podle našich představ. Nápady, které jsme na zaměstnance společnosti „chrlili“ byly vždy dotažené přesně do reálné podoby. K firmě nemáme žádné výhrady a spolupráci můžeme jen doporučit.

Bc. Lucie Židková, MBA
Marketingový koordinátor ADIV, spol. s r.o.

Se společností MARF spolupracujeme již celou řadu let a nejvíce oceňujeme jejich tvůrčí nápady, individuální přístup a rychlost, se kterou reagují na naše požadavky. Díky článkům na naše webové stránky a materiálům, které pro nás připravují, přinášíme pro naše zákazníky stále něco nového. Jsme velmi spokojeni se službami, které poskytují a rozhodně nemáme v plánu měnit.

Pavel Pyszko
Jednatel ANTICOR Bohemia s.r.o.

Chcete vědět více?
Napište nám

Chráněno reCAPTCHA, platí zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle GDPR.